„Мартенски музикални дни“ в доходното здание в Русе. Най-красивата сграда в България, е домакин на
най-престижния фестивал за класическа музика у нас.
Отменена за пореден път поради третата пандемична вълна в Европа от началото на 2021, дълго чаканата 60-годишнина на МФ „Мартенски музикални дни“ ще се състои от 17 септември до 3 октомври. Независимо от сериозната все още ситуация, ние като организатори се опитваме да осигурим изданието на фестивала през септември – усилие, което би било невъзможно без подкрепата на Министерството на културата и нашите спонсори и дарители. Дължим това усилие и на фестивалната публика, която в тези трудни времена очаква с нетърпение своите срещи с музиката на фестивалната сцена в Русе. Специалните гости на фестивала през септември са именити изпълнители от България и чужбина, част от които ще имат своя дебют на българската фестивална сцена.
Особен интерес със сигурност ще предизвикат дебютиращите в България млади и щедро надарени инструменталисти – виолончелистът Орелиен Паскал, лауреат на „Кралица Елизабет“ в Брюксел, който ще открие фестивала под диригентството на Емил Табаков с Първия виолончелов концерт на Шостакович, чиято 115-годишнина честваме тази година, както и френският пианист Люка Дебарг – лауреат на конкурса „Чайковски“ в Москва, който предлага един доста разнообразен, но и твърде добре изграден в стилистично отношение репертоар от Й. С. Бах до Ал. Скрябин.
Чест за всеки голям международен музикален форум е и присъствието на такива световноизвестни музиканти като дебютиращият на българска сцена Струнен квартет „Йерусалим“, считан за един от най-добрите струнни квартети в света днес, както и знаменитата Елена Башкирова с един забележителен в репертоарно отношение класично-романтичен концерт, в който често изпълнявани композиции се редуват с такива редки, но изключително красиви заглавия и творби като Поетичните звукови картини на Дворжак и преработката за пиано на Ф. Лист на прочутия вокален цикъл на Бетовен „На далечната любима“. С особено интерес очакваме и талантливия руски пианист Сергей Редкин, спечелил само преди няколко месеца Втората награда от конкурса „Кралица Елизабет“ в Брюксел, който ще имаме удоволствието да чуем в концерта на Камерния ансамбъл „Софийски солисти“ под диригентството на Пламен Джуров с Първия клавирен концерт на А. Шнитке – една от най-красивите и дълбоко експресивни творби на композитора.
Представяме и един от честите гости на русенския фестивал през последните години – атрактивният Саксофонен квартет SIGNUM, който винаги ни изненадва с идеите си. Този път пристига в компанията на една от най-ексцентричните фигури на съвременната немска музикална сцена, добре известен и на младите хора с екстравагантните си клубни акции – Кай Шумахер, пианистът с много успешно класическо образование, чиито солови изпълнения днес се превръщат често в акт на чиста музикално-стилистична алхимия, в опияняващи смеси от дадаизъм, танц, авангард, джаз и поп култура. Очакването е за една необикновено провокативна (особено за младежката аудитория) програма на SIGNUM с участието на Шумахер под мотото „GoldbergNights“ и аранжименти на музика от Бах до Гершуин, Стив Райх и ТелониъсМонк.
Програмата предлага още и среща с вълнуващата корейска пианистка ЙоръмСон – „месията на пианото“, както обичат да я наричат журналистите. Ще я чуем в една изключително привлекателна със своеобразната си постромантична чувствителност съвместна програма с изключителния Светлин Русев. След 16 годишно отсъствие от русенската фестивална сцена в Русе се завръща и българската оперна прима Красимира Стоянова в заключителната фестивална вечер, като солист на Русенския фестивален оркестър с прочутите „Четири последни песни“ на Р. Щраус, под диригентството на Емил Табаков. В същата програма е и другото голямо събитие на фестивала – световната премиера на Концерта за цигулка, написан от Емил Табаков специално за Русенския фестивален оркестър и цигуларя Светлин Русев.
Репертоарните предизвикателства на предстоящия фестивал не свършват с казаното до тук. Гостуването на Оркестъра на БНР под диригентството на Марк Кадин предлага една много симпатична репертоарна инвенция на тема „Рапсодии“, с любими жанрови творби от В. Стоянов, Дебюси, Лист, Владигеров и Енеску. Изцяло премиерна програма от изключително елегантни авторски аранжименти на творби от Бах до Пиацола предлага и екстравагантното и изключително талантливо дуо на Виви Василева и бразилския китарист Лукас КампараДжиниз на 18 март.
Ансамбловата музика очертава една доста богата и вълнуваща територия в рамките на фестивалната програма. Така например, изисканият немско-австрийския дух в програмата на Струнния квартет „Фрош“ по един естествен начин свързва неспокойната лирика на прочутия клавирен квинтет на Шуман с експресията на създадения почти век по-късно струнен квартет на Цемлински. Тази програма ще ни срещне и с изключително надарения млад български пианист Емануил Иванов, абсолютният победител от конкурса „Бузони“ в Италия, чийто дебют на фестивала в Русе очакваме с голям интерес. Една много любопитна ансамблова програма предлага и струнният квартет „Филхармоника“ в партньорство с един от най-добрите български флейтисти Явор Желев. Любопитното в тази програма е, че известните, но и рядко изпълняваните флейтови квартети на Моцарт попадат в една много елегантна лирическа конотация с прочутия фа мажорен струнен квартет на Равел. Ансамбловите концерти ще ни срещнат отново и с необикновената артистична енергия на една от най-търсените кларинетистки днес – израелката Шарон Кам, която ще партнира на Йерусалимския струнен квартет в една от най- красивите творби в ансамбловата литература на Брамс – неговият Кларинетен квинтет.
Много стилна, привлекателна за публиката и изцяло романтична програма с творби от Брамс и Менделсон предлагат в своето гостуване и Софийската филхармония с диригент Н.Тодоров и големият български цигулар Минчо Минчев. Традиционно силно е и тазгодишното участие във фестивалната програма на Ансамбъл „Музика Нова“ под диригентството на Драгомир Йосифов, с програма, която обещава да се превърне в специално фестивално събитие със серията от световни и български премиери на творби от такива емблематични фигури в европейската и българската музика на границата между 20 и 21 столетие като А. Виеру, Г. Устволская, Б. Спасов, С. Пиронков – син, А. Шнитке, А. Веберн.
Съвременният контекст в програмата на фестивала „Мартенски музикални дни“, се допълва и от двете вечери, посветени на джаза. Първата – с концерт на прекрасните млади музиканти от триото на известния български пианист Теодор Петков, които ще представят албума си Bake a Biscuit, и втората джаз вечер, която ще ни срещне с Джаз-секстета на Михаил Йосифов, събрал талантливите си възпитаници от НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в програма, посветена на 100-годишнината от основаването на академията.
ПРОГРАМА НА „Мартенски музикални дни“
Петък, 17.09.2021
ОТКРИВАНЕ НА ЮБИЛЕЙНОТО ИЗДАНИЕ
17 СЕПТЕМВРИ – 3 ОКТОМВРИ 2021
ЗАЛА ДОХОДНО ЗДАНИЕ
РУСЕНСКА ФИЛХАРМОНИЯ
Диригент ЕМИЛ ТАБАКОВ
Солист ОРЕЛИЕН ПАСКАЛ виолончело
Събота, 18.09.2021
…ОТ БАХ ДО ПИАЦОЛА…
ВИВИ ВАСИЛЕВА вибрафон&
ЛУКАС КАМПАРА ДЖИНИЗ китара
Неделя, 19.09.2021
КОНТРАПУНКТИ I
Струнен квартет ФИЛХАРМОНИКА
ЯВОР ЖЕЛЕВ флейта
Понеделник, 20.09.2021
МЕФИСТОФЕЛ
ДЪРЖАВНА ОПЕРА РУСЕ
Вторник, 21.09.2021
GOLDBERG NIGHTS
Саксофонен квартет SIGNUM
КАЙ ШУМАХЕР пиано
Един горещ нощен микс между класиката, съвременната музика, джаза и „хаус“ ерата.
Сряда, 22.09.2021
РАПСОДИИ
СИМФОНИЧЕН ОРКЕСТЪР НА БНР
Диригент МАРК КАДИН
Солист КРИСТИЯН КАЛОЯНОВ кларинет
Четвъртък, 23.09.2021
КОНЦЕРТ БЕЗ ОРКЕСТЪР
ЛЮКА ДЕБАРГ пиано
Петък, 24.09.2021
СТРУННИ ЕКСПРЕСИИ
Струнен квартет ФРОШ
ЕМАНУИЛ ИВАНОВ пиано
Струнни експресии и… един дълго чакан фестивален дебют…!
Събота, 25.09.2021
МК „ФРАНЦ ШУБЕРТ“, РУСЕ’2019
Концерт на лауреатите
ДУХЪТ НА РОМАНТИЗМА
СОФИЙСКА ФИЛХАРМОНИЯ
Диригент НАЙДЕН ТОДОРОВ
Солист МИНЧО МИНЧЕВ цигулка
Неделя, 26.09.2021
НЕПОЗНАТИЯТ МОЦАРТ
Хор Проф. ВАСИЛ АРНАУДОВ
Диригент СВИЛЕН ДИМИТРОВ
LOVE MUSIC ЗА ЦИГУЛКА И ПИАНО
СВЕТЛИН РУСЕВ цигулка
ЙОРЪМ СОН пиано
Понеделник, 27.09.2021
ЗОНИ НА ПРИБЛИЖАВАНЕ
Ансамбъл МУЗИКА НОВА
Диригент ДРАГОМИР ЙОСИФОВ
Вторник, 28.09.2021
ПРЕЗ ВЕКОВЕТЕ
Камерен ансамбъл СОФИЙСКИ СОЛИСТИ
Диригент ПЛАМЕН ДЖУРОВ
Солист СЕРГЕЙ РЕДКИН пиано
Сряда, 29.09.2021
BAKE A BISCUIT
ТЕОДОР ПЕТКОВ Трио
Четвъртък, 30.09.2021
КОНТРАПУНКТИ II
Струнен квартет JERUSALEM
ШАРОН КАМ кларинет
Петък, 01.10.2021
ПОЕТИЧНИ КАРТИНИ
EЛЕНА БАШКИРОВА пиано
Събота, 02.10.2021
100 ГОДИНИ НМА „ПАНЧО ВЛАДИГЕРОВ“
МИХАИЛ ЙОСИФОВ Секстет
Неделя, 03.10.2021
МЕТАМОРФОЗИ
ФЕСТИВАЛЕН ОРКЕСТЪР
Диригент ЕМИЛ ТАБАКОВ
Солисти:
КРАСИМИРА СТОЯНОВА сопран
СВЕТЛИН РУСЕВ цигулка
КОНЦЕРТНА ПРОГРАМА | СЪПЪТСТВАЩИ СЪБИТИЯ