Пианистката със световна кариера Дора Делийска пристига във Варна за концерт в тандем с италианския диригент Дарио Мачелари. В програмата на 22 март са включени Шуберт със Симфония № 8 – Недовършена, Едвард Григ с Концерт за пиано и оркестър и Игор Стравински с музика от балета „Жар птица“.
През последните години Дора Делийска се утвърди като една от водещите и най-интригуващи клавирни изпълнители по световните сцени. Критиката оценява високо нейните концертни изяви, брилянтна интерпретация, както и разнообразието от аудио и видеозаписи. Пианистката привлича вниманието на публиката с концептуалните си проекти, които сама разработва. Те имат собствена драматургия и правят паралел между контрастни композитори от различни епохи. Тя концертира редовно в реномирани концертни зали като Музикферайн и Концертхаус във Виена. Има турнета в различни държави в Европа, Азия и Южна Америка. Дора Делийска ръководи майсторски класове в различни музикални институции по света. На варненска сцена ще я чуем с музиката на Едвард Григ.
Италианецът Дарио Мачелари е гост-диригент на Варненската опера от 2014 г. Основният музикален интерес на Мачелари е насочен към симфоничния репертоар от късния Романтизъм. В същото време го привлича и музика, създадена от нови и млади композитори, и харесва възможностите за съчетаване на традиционен репертоар със съвременна музика. В Италия работи със Симфоничния оркестър на Санремо и оркестъра Roma Tre.
В музикалния свят на Григ, заедно с Варненския симфоничен оркестър, ще ни пренесе Дора Делийска. Единственият концерт за пиано на Едвард Григ се смята за истински шедьовър и постига огромен успех още на премиерата си през 1869 г. Основната му тема е любовта.
Композиторът създава творбата едва 25-годишен, съвсем отскоро съпруг и баща. Концертът е запечатал вълненията на щастливия влюбен млад мъж, който е черпил вдъхновение и от норвежката народна музика. Резултатът е витална, жизнерадостна творба, пълна с контрасти, която прекрасно описва любовта във всичките ѝ форми.
За „Жар птица“ на Игор Стравински критиката казва, че е начало на нова епоха в балетния театър. Това е първият от деветте балета, чиято музика пише Стравински, а инициативата е на прочутия балетен импресарио Сергей Дягилев, който предлага на композитора да напише балет по руски национални мотиви. Стравински изгражда партитурата върху три известни руски мелодии.
Третото произведение в програмата, недовършената Симфония № 8 на Шуберт, понякога наричат първата романтична симфония заради лириката и драматичната ѝ структура на класическа соната.