Петра Марино

Фотоизложба „Следи от топлина“ на Петра Марѝно в Топлоцентралата

Facebook
Instagram
Linked In
Fb messenger
Follow by Email

Фотоизложбата, „Следи от топлина“ 02.03 – 19.03.2023г., показва следите от миналото, намирали се на стените на изоставената бивша топлоцентрала на НДК, върху чисто новите стени на реновираната сграда.

Фотографиите представени на изложбата са заснети в сградата на Топлоцентралата преди реновацията. Те изваждат следите от миналото, скрити зад чистата, нова мазилка, на показ, като свидетелство за отминалите „животи“ на сградата.

През ноември 2017 г., когато Петра посещава изоставената по това време сграда във връзка с обявения конкурс за превръщането на бившата топлоцентрала на НДК в център за изкуства и култура, тя е впечатлена от ръждивите цветове на следите по стените на местата, където в миналото са работели машините за производство на енергия. След това посещение, тя се връща многократно в сградата за да ги заснеме.

Фотографиите са два вида: едните показват следите останали от работата на машините, когато сградата е работела по предназначение, а на другите се виждат следите от атмосферните условия и пожарите, след изоставянето на сградата.

Освен на изложбата, кадрите са представени и в книгата „Следи от топлина“ заедно с техните вербални портрети – стихове, които в много случаи са били определящи за появата на някои от фотографиите.

Фотоизложбата „Следи от топлина“ се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“, програма „Творчески стипендии“.

Петра Марино е архитект по образование. Учила е в София и Токио, като по време на престоя си в Япония, започва да се занимава по-активно с фотография. Дебютната ѝ самостоятелна изложба е „Линеарно“ в Център за култура и дебат „Червената къща“ през 2011 г. Участвала е в изложби в България, Япония, Пуерто Рико, Австрия, Великобритания, Испания. Има публикации на нейни фотографии в два броя на списание LIGHT, a journal of Photography & Poetry, New York през 2017 и 2018 г.

С фотографиите, които прави, Петра се стреми да улови визуалното присъствие на времето в средата, която обитаваме.

„Оставащите по повърхностите следи, резултат на ежедневните ни дейности, са толкова абстрактни и аморфни, че взаимодействат с настроението на човека, който ги гледа. На подсъзнателно или съзнателно ниво тази патина задълбочава връзката ни с мястото, където сме, прави света ни по-дълбок и по-жив, вдъхновява и провокира творческия ни потенциал“. ПМ

Авторски публикации 319

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани публикации

Започнете да пишете термина, по който желаете да направите търсене, и натиснете Enter. Натиснете ESC за отказ.

Нагоре
error: Копи не е възможно!!!