Като част от тазгодишната програма на Европейската нощ на музеите 2024, организирана от Френски институт в България Institut français de Bulgarie, BECA официално ще открие дебютната фотографска изложба „ХИРОН“ на младия документален фотограф Ивайло Груев. Изложбата е част от дългосрочната инициатива на Фондацията да подкрепя развитието на талантливи фотографи и да насърчава тяхната творческа и професионална реализация. Откриването ще бъде на 18 май от 19:00ч. на бул. “Васил Левски” 57.
Проектът „ХИРОН“ е вдъхновен от дълбоката връзка между конете и хората и ще ни потопи в свят, където жестовете говорят по-силно от думи, а всеки поглед изразява емоционални обеми.
Връзката между конете и хората води своите корени от дълбините на човешката цивилизация. Символ на внушителна сила и скорост, благородните животни първоначално са били опитомявани за транспорт, селско стопанство или военна служба. В много древни култури, обаче, има митологически препратки към конете като божествени същества, чиято вековна история на партньорство с човека се е трансформирала в почти тайнствена и необяснима зависимост.
Проектът „Хирон“ на документалния фотограф Ивайло Груев е вдъхновен от дълбоката връзка между конете и хората и цели да я изследва чрез силата на визуалния разказ. Поредицата от семпли, но завладяващи фотографии, адресира темата за първичното начало и провокира размисъл.
“Още след първата езда ме връхлетя вълна от необясними емоции, която ми напомни за връщането към природата в съвременния свят. Познанството ми с коня беше като скок в миналото. Там където не се гоня с времето, а сърцето притаява дъх. Животното може да поеме ударите, но не от камшик, а от емоционалното състояние на човека. Ходех до конната база и прекарах дни на доброволен труд, за да осмисля значимостта на тази реципрочна връзка.”
Човешкият интелект е причината да забравяме природните си инстинкти. “Хирон” е прозорец към един свят, в който жестовете говорят по-силно от думи, а всеки поглед изразява емоционални обеми. Заглавието (на гръцки: Χείρων) означава “изкусна ръка” и носи същата символика, защото магията на фотографията се случва първо в духовния център на автора, а след това се предава в кадри.
Ивайло Груев е млад документален фотограф роден през март 1993 г. в гр. София. Възпитаник е на Софийска общообразователна гимназия и въпреки, че не съм израснал в семейство на артисти, винаги е имал интерес към визуалното изкуство. Преди 10 години се среща с фотографията, но първоначално няма ясна представа за творческото си развитие и снима буквално всичко. За кратко се занимава с комерсиална фотография, което определя като грешка за начинаещ автор.
През 2020 г. се записва за обучение в фотографска академия BECA Before Creating Academy с огромното желание да преоткрие любовта си към визуалното изкуство. Преминава през няколко курса по документална фотография, работа по дългосрочни проекти и завършва мастър програмата на Академията. Талантът му си проличава веднага и през 2021 г. печели първо място в конкурса BECA Photo Award със своя проект “ЛОВЦИТЕ“. Тогава фотографът е отличен от международно жури измежду 250 участници от цял свят. Споделя, че документалната фотография е едно от най-силните усещания в живота му, което дава смисъл на творческия процес.
“Към днешна дата фотографията е нещо много лично за мен и се усещаме без излишни формалности. Документалният разказ е моят начин да се изразявам и да изследвам света около себе си.”, споделя авторът.
Събитието: https://www.facebook.com/events/814703297228142/?ref=newsfeed
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“/ National Culture Fund, Bulgaria.